Pomoc fachowców a samodzielne montowanie listew
Rosnące koszty związane z pracami wykończeniowymi powodują, że coraz więcej z nas poszukuje sposobu na oszczędności. Oczywiście nie każdy potrafi samodzielnie ułożyć płytek, zająć się instalacją elektryczną czy hydrauliką w mieszkaniu, ale już przykładowo do ułożenia listew przypodłogowych nie zawsze potrzeba specjalisty. Nowoczesne rozwiązania, po które warto sięgnąć, wybierając listwy, pozwalają na osiąganie takich samych rezultatów, nawet jeśli masz niewielkie pojęcie o budowlance. Zobacz, o czym warto pamiętać, zabierając się za montowanie listew przypodłogowych.
Czy poradzisz sobie sam z listwami?
Wbrew pozorom zainstalowanie listew przypodłogowych nie jest aż tak wymagającym zadaniem, by zawsze pomoc budowlańca okazywała się niezbędna. Jeśli ściany w pomieszczeniu, w którym zamierzasz ją zainstalować, są relatywnie proste, to nawet amator będzie w stanie sobie poradzić z montażem. Bez wątpienia fachowa pomoc przyda się w miejscach, gdzie ściany są bardzo nierówne i nie obędzie się bez docinania, podklejania czy nawet wyginania listew, aby zakamuflować nierówności. Mowa jednak o sytuacjach skrajnych lub wykorzystania trudniejszych w obróbce materiałów – w zdecydowanej większości przypadków poradzisz sobie z najpopularniejszymi rozwiązaniami samodzielnie.
Jak się za to zabrać?
Bez problemu poradzisz sobie samodzielnie z listwami, o ile postawisz na nowoczesne rozwiązania, dające możliwość swobodnej regulacji i „dociągania” listew do ściany. Dlatego już w sklepie warto dopytać o oferowane rozwiązania i postawić na listwy wykonane z plastiku czy stopu tworzyw sztucznych, zamiast drewna, które może wymagać docinania lub stosowania dodatkowych wypełniaczy pomiędzy powierzchnią ściany a samą listwą. Wyposażony w całkowicie podstawowe narzędzia, jak wiertarkę i wkrętarkę (ewentualnie śrubokręt, ale będzie wolniej) oraz nożyk i piłkę do docinania listew, możesz zabierać się za pracę – uważnie przeanalizuj dołączoną instrukcję, aby uniknąć niepotrzebnego uszkodzenia listwy i krok po kroku realizuj jej zalecenia. Poza wywierceniem kilku dziur, umieszczeniem kilku kołków i umiejscowieniem listew w uchwytach, nie czeka na Ciebie wiele czasochłonnej pracy. Nawet jeśli przez przypadek uszkodzisz jedną czy dwie, to dzięki ich niewygórowanym cenom nie musisz się obawiać niepotrzebnych wydatków – i tak wyjdzie taniej, niż zatrudniając ekipę budowlaną. A efekt końcowy wcale nie będzie gorszy od pracy fachowców.
Odważ się spróbować! Dzięki ogromnym postępom, jakie w ostatnich latach dokonują się na rynku materiałów wykończeniowych, możliwe jest wykonanie coraz większej ilości prac samodzielnie. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi, odrobina chęci i kilka godzin wolnego czasu, aby zainstalować listwy przypodłogowe nie gorzej niż doświadczony fachowiec. Warto spróbować swoich sił – kto wie, być może odkryjesz w sobie pasję do majsterkowania i stopniowo zdecydujesz się na więcej ulepszeń w swoim domu. Nie tylko oszczędzisz pieniądze, ale również będziesz w stanie dostosować wykończenie swojego wnętrza do swoich potrzeb i upodobań.