Listwy podłogowe – co należy wiedzieć
Świat listew podłogowych okazuje się o wiele bardziej rozbudowany, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wybierając rodzaj, który wykorzystasz w swoim domu, powinieneś nie tylko brać pod uwagę samą stylistykę i to, jak będzie się ona komponować z resztą pomieszczenia, ale również materiał, z którego będzie wykonana czy rodzaj mocowania. Okazuje się, że nie każdy decydujący się na samodzielną instalację listew podłogowych w domu poradzi sobie z zainstalowaniem wszystkich rodzajów mocowań, a nie każda listwa sprawdzi się identycznie w każdym przypadku. O czym więc jeszcze warto pamiętać, sięgając po listwy?
Rodzaje montowań i ich konsekwencje
Od tego, na jaki rodzaj montowań postawisz przy kupnie listwy podłogowej, zależy jak wymagająca będzie ich instalacja, jak również jakie efekty w zakresie jej adaptacji do wnętrza pomieszczenia osiągniesz. Wybierając konkretne rozwiązanie, warto mieć na uwadze swoje umiejętności i sprzęt, jaki masz do dyspozycji podczas wykonywania montażu. Najczęściej spotykane są listwy montowane na kołki, klejone albo przykręcane z regulacją. Te ostatnie sprawdzą się doskonale w pomieszczeniach o nierównych podłogach czy ścianach, ponieważ dają możliwość bardzo dokładnego wpasowania listew i zniwelowania wszelkich nierówności. Wielu użytkowników chwali sobie listwy klejone, które można szybko zainstalować, a osiągany efekt jest zwykle bardzo dobry i pozwala na uzyskanie spójności ze ścianą. Klejenie można wykonać bezpośrednio przed montażem mebli, z uwagi na małą ilość potrzebnego czasu. Z kolei kołki mają zaletę w postaci łatwego rozmontowania, co ułatwia ich wymianę albo późniejsze malowanie czy inne przeróbki. To, na jakie mocowanie się zdecydujesz, powinno więc zależeć od planów jakie masz wobec pomieszczenia, ilości czasu czy nierównościom na podłożu i podłodze.
Modyfikowanie listew podłogowych
Listwy przypodłogowe mogą być przerabiane na wiele sposobów, co otwiera drogę do ich jeszcze lepszego dopasowania do potrzeb użytkowników. Najczęściej decydujemy się na zmianę ich koloru i przemalowanie, zwłaszcza po zmianie koloru podłogi czy ścian. Niekiedy na taki zabieg decydujemy się po zmianie mebli w pomieszczeniu albo po prostu, aby wnieść do pomieszczenia nieco świeżości. Na tym jednak nie koniec – listwy można docinać albo dodawać narożniki i łączniki, dopasowując je idealnie do każdego pomieszczenia w Twoim domu i zapewniając idealne przyleganie do ścian. Można również zamawiać listwy o różnej wysokości i grubości, a po kilku latach nawet zdecydować się na ich przycięcie i zmianę tychże parametrów, co znów wpłynie na aranżację wnętrza.
Listwy przypodłogowe nie muszą być już po prostu standardowym dodatkiem, a mogą być istotnym elementem wpływającym na wystrój i stylistykę wnętrza. Warto z nimi poeksperymentować, aby odkryć najciekawsze dla Ciebie rozwiązanie, które pozwoli Ci jeszcze lepiej dopasować wnętrze do swoich upodobań. W dodatku kosztują niewiele, dlatego ich ewentualna wymiana czy uszkodzenie podczas samodzielnego montażu nie są dużym obciążeniem dla budżetu.