Jak zrobić schody drewniane wewnętrzne?
Wewnętrzne schody drewniane cieszą się dużym powodzeniem już od wielu lat. Nic dziwnego, są tanie w wykonaniu, solidne oraz wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem. Dostępnych jest ich wiele różnych rodzajów, dzięki czemu z pewnością znajdziesz projekty, które sprawdzą się zarówno we wnętrzu nowoczesnym, jak i klasycznym. O czym powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wykonanie schodów drewnianych?
Wewnętrzne schody drewniane – co musisz wiedzieć?
Istnieje kilka popularnych rodzajów schodów drewnianych, które różnią się konstrukcją. Wyróżnić można między innymi schody policzkowe. Ich cechą charakterystyczną są dwie belki policzkowe, które tworzą ich trzon i stanowią oparcie dla stopni. Zazwyczaj mają one prostą formę oraz grubość co najmniej 6-8 cm. Schody wspornikowe, inaczej osiodłane są bardzo praktycznym i wytrzymałym wyborem, ponieważ mają naddatek materiału umieszczony w policzkach schodów, co umożliwia bezproblemową wymianę stopni w razie ich uszkodzenia. Jeszcze innym rodzajem są schody stalowo-drewniane – to idealny wybór do nowoczesnych wnętrz utrzymanych w industrialnym stylu. Ich zaletą jest możliwość zamówienia praktycznie każdego kształtu i formy. Składają się z metalowego szkieletu, który pełni funkcje nośnej konstrukcji oraz stopni drewnianych, które nakładane są na konstrukcje. Osobom, które lubią proste rozwiązania, do gustu przypadną schody modułowe – tego rodzaju konstrukcje nie wymagają nośnych belek. Zazwyczaj składają się ze stopni połączonych ze sobą wspornikami.
Jak zrobić schody wewnętrzne?
Istnieje wiele różnych wersji schodów drewnianych, dlatego przed wykonaniem konkretnego projektu warto skonsultować swój wybór z profesjonalistą – na przykład stolarzem czy architektem. Duże znaczenie mają też ich wymiary – wbrew pozorom nawet kilka centymetrów może mieć ogromny wpływ na to, czy ich użytkowanie będzie komfortowe. Warto więc szczegółowo określić takie parametry jak wysokość i szerokość stopni oraz ich kąt nachylenia. Istotna jest też ilość miejsca, jaką zajmą one wnętrzu – należy tutaj wziąć pod uwagę aspekty takie jak całkowita wysokość kondygnacji, szerokość i rodzaj biegów schodów czy grubość stropu. Aby schody były trwałe i prezentowały się estetycznie nawet po długim czasie użytkowania, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiału. Najpopularniejsze gatunki w naszym kraju to drewno jesionowe, klonowe, dębowe, budkowe oraz orzechowe. Warto pamiętać, że im ciemniejszy kolor całego projektu, tym bardziej klasycznie i tradycyjnie będzie się prezentował.