Jak wygłuszyć schody drewniane?
Drewniane schody już od dziesięcioleci są efektem pożądania wielbicieli stylu i klasy. Nic dziwnego, prezentują się szlachetnie i dostojnie oraz zapewniają swoich użytkownikom ponadprzeciętną trwałość. Co więcej, są miłe i przyjemne w dotyku oraz wprowadzają do wnętrza przytulną atmosferę. Nie ulega wątpliwości, że to dobry wybór do każdego wnętrza – szczególnie, że obecnie schody drewniane dostępne są zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wydaniach. Mimo tak wielu zalet, mają one również swoje wady – jedną z nich jest nieprzyjemne skrzypienie, które może pojawić się już po kilku latach użytkowania. Jak temu zaradzić?
Co zrobić, jak schody skrzypią?
Drewno to chętnie wybierany materiał na schody już od wielu lat. Jednak jest naturalny i bezustannie pracuje, więc z czasem mogą poluźnić się jego połączenia lub dochodzi do tarcia gwoździ o drewno. Wraz z upływem lat tworzywo to też pęcznieje lub kurczy się pod wpływem czynnikiem zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury lub poziomu wilgoci. Te oraz inne czynniki sprawiają, że schody zaczynają skrzypieć. Jest to bardzo uciążliwe dla domowników, ponieważ niemiłe dźwięki przeszkadzają im w odpoczynku oraz zaburzają pokój. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, aby pozbyć się irytującego skrzypienia i dalej cieszyć się pięknymi, drewnianymi schodami. Od czego zacząć? Na samym początku warto zastawić się, czy nie potrzebują one uszczelnienia – jeżeli przesunięcie się drewnianych elementów względem siebie powoduje skrzypienie, należy wyeliminować to zjawisko. W tym celu wykorzystuje się specjalną masę akrylową. Szczeliny w schodach trzeba rozewrzeć oraz wypełnić odpowiednim produktem – można je podeprzeć klinami, co ułatwi cały proces. W tym celu wykorzystuje się też kit do drewna, który można na koniec pomalować.
Jak wygłuszyć schody drewniane?
W jaki inny sposób, można pozbyć się irytujących dźwięków, które wydają drewniane schody? W przypadku dużych, łatwo widocznych szpar warto wykorzystać płaskie podkładki – wbija się je w przestrzeń za pomocą dłuta lub młotka, a następnie docina ostrym nożem, aby wyrównać powierzchnie. Innym popularnie stosowanym zabiegiem jest mostkowanie. Zabieg ten polega na włożeniu i przyklejeniu klocka drewnianego między dwa poruszające się elementy. W ten sposób można skutecznie unieruchomić ruchome elementy i wyeliminować zjawisko skrzypienia. Jeżeli zabiegi te nie pomagają, powinno się całkowicie unieruchomić poszczególne elementy schodów – na przykład za pomocą wkrętów, które następnie zostaną zaszpachlowane i pokryte farbą.